forum prawne, porady prawne, blog prawny, blog prawniczy, bezpłatne porady prawne, online, poradnik prawny

TAGI

Dołącz do nas na Facebooku

05 lutego 2018
Błąd pomiaru alkomatu, służącego do kontroli trzeźwości kierujących, oznacza przewidziany przez producenta alkomatu i akceptowany przez Główny Urząd Miar (GUM) błąd, jaki analizator wydechu może popełniać przy pomiarze stężenia alkoholu
01 lutego 2018
Nietrzeźwy kierowca, wobec którego Sąd orzekł dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, może ubiegać się o skrócenie zakazu poprzez blokadę alkoholową dopiero po upływie co najmniej 10 lat trwania zakazu.   Zakaz
29 stycznia 2018
W przepisach Kodeksu karnego wykonawczego ustawodawca nie wskazał w jakim terminie Sąd powinien rozpoznać rozpoznać wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych poprzez blokadę alkoholową z art. 182a k.k.w.   Z
26 stycznia 2018
Decyzja Sądu w przedmiocie wydania postanowienia o dalszym wykonywaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową ma charakter fakultatywny. Powyższe wynika z art. 182a k.k.w., który
26 stycznia 2018
Zgodnie z art. 182a k.k.w. kierowca po upływie połowy okresu zakazu prowadzenia pojazdów, a w przypadku dożywotniego zakazu po upływie 10 lat, może wystąpić do Sądu z wnioskiem o tzw.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Zapewniamy, że adres e-mail, jaki podasz przy wysłaniu pytania lub komentarza do artykułu nie zostanie wyświetlony na stronie. 

Nietrzeźwy kierowca pomimo popełnienia przestępstwa jazdy po alkoholu z art. 178a § 1 k.k. ma szansę na zachowanie prawa jazdy. Rozstrzygnięcie takie jest możliwe jedynie przy zastosowaniu przez Sąd warunkowego umorzenia postępowania karnego.

 

W przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego Sąd może:

 

  • odstąpić od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, wówczas kierowca zachowa prawo jazdy

lub

  • orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku lub 2 lat – jeżeli Sąd orzeknie zakaz prowadzenia samochodów na okres 1 roku, wówczas kierowca nie będzie musiał zdawać ponownie egzaminu na prawo jazdy.

     

Sąd, podejmując decyzję z przedmiocie odstąpienia od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów, bierze pod uwagę w szczególności:

 

  • jakie było stężenie alkoholu w organizmie kierującego,

  • jaki był powód zatrzymania kierowcy przez funkcjonariuszy Policji,

  • okoliczności towarzyszące popełnionemu przestępstwu tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu; co spowodowało, że pomimo spożytego wcześniej alkoholu kierowca wsiadł do samochodu; jakie konsekwencje dla kierowcy spowoduje wydanie wyroku skazującego i orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 

Z mojej praktyki zawodowej wynika, iż szansę na warunkowe umorzenie postępowania karnego z odstąpieniem przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych mają kierowcy, u których najwyższy wynik badania trzeźwości nieznacznie przekroczył próg 0,26 mg/l (powyżej 0,5 promila) alkoholu w wydychanym powietrzu. Oczywiście każda sprawa jest inna i Sąd bierze pod uwagę wszystkie okoliczności towarzyszące popełnieniu przez kierowcę przestępstwa. Dlatego też zdarzają się sprawy, gdzie Sąd przy dużo wyższym wyniku niż 0,26 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu może odstąpić od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 

Podsumowując, tylko w przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego pijany kierowca ma szansę na zachowanie prawa jazdy. Natomiast w przypadku gdy Sąd uzna, że brak jest podstaw do nieorzekania zakazu prowadzenia pojazdów, może orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres do 2 lat.

 

Więcej na temat instytucji warunkowego umorzenia postępowania karnego znajdziesz w artykule: Warunkowe umorzenie postępowania karnego za jazdę po alkoholu

18 września 2017

ZACHOWANIE PRAWA JAZDY ZA PRZESTĘPSTWO JAZDY PO ALKOHOLU

© Copyright 2018 | Kancelaria Adwokacka Mariusz Stelmaszczyk

WROCŁAW

 

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu
ul. Rynek 7

50-106 Wrocław 
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
kom. 502 879 549

KRAKÓW

 

Kancelaria Adwokacka w Krakowie
ul. ks.bp. W. Bandurskiego 66 lok.5

31-515 Kraków 
fil@adwokat-stelmaszczyk.pl
kom. 502 879 577

WARSZAWA

 

Kancelaria Adwokacka Mariusz Stelmaszczyk
ul. Rymanowska 5, 02-916 Warszawa

biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
tel./fax  22/ 629 00 36
kom. 697 053 659, 502 879 552

KONTAKT

POLECANE LINKI

ŁÓDŹ

 

Kancelaria Adwokacka w Łodzi
ul. Sienkiewicza 59

90-009 Łódź
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
kom. 502 879 549

GDAŃSK

 

Kancelaria Adwokacka w Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

80-882 Gdańsk
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
kom. 502 879 549

POZNAŃ

 

Kancelaria Adwokacka w Poznaniu
ul. Mostowa 27

61-854 Poznań
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
kom. 502 879 549