forum prawne, porady prawne, blog prawny, blog prawniczy, bezpłatne porady prawne, online, poradnik prawny
POWIĄZANE ARTYKUŁY
Zapewniamy, że adres e-mail, jaki podasz przy wysłaniu pytania lub komentarza do artykułu nie zostanie wyświetlony na stronie.
Aby poszkodowany mógł dochodzić ochrony majątkowej muszą zostać spełnione następujące przesłanki:
wystąpienie zdarzenia będącego źródłem szkody niemajątkowej (krzywdy),
powstanie szkody niemajątkowej (krzywdy),
związek przyczynowy między zdarzeniem mogącym przyjąć postać działania lub zaniechania sprawcy szkody niemajątkowej a tą szkodą.
Pierwszą przesłanką do wystąpienia z roszczeniem zadośćuczynienia pieniężnego jest wystąpienie zdarzenia będącego źródłem szkody niemajątkowej. Zdarzenie będzie uważane za źródło krzywdy, jeżeli będzie miało charakter bezprawny, tzn. będzie naruszał przepisy prawa, normy, bądź zasady współżycia społecznego. Wymóg ten ma charakter bezwzględny, a więc w sytuacji, gdy źródłem szkody niemajątkowej nie będzie zdarzenie bezprawne, pokrzywdzony nie będzie mógł dochodzić zadośćuczynienia. Ponadto należy również wskazać, że jeżeli zadośćuczynienie jest roszczeniem wynikającym z odpowiedzialności odszkodowawczej o charakterze deliktowym, niezbędne jest wykazanie, że działanie lub zaniechanie sprawcy szkody niemajątkowej (krzywdy) ma charakter pozwalający przypisać mu tą odpowiedzialność.
Kolejną przesłanką domagania się zadośćuczynienia jest wystąpienie szkody niemajątkowej (krzywdy) będącej następstwem czynu niedozwolonego. Krzywda ta jest utożsamiana z negatywnymi przeżyciami w sferze psychicznej jednostki w postaci odczuwanego przez poszkodowanego bólu i cierpienia, stresu, dyskomfortu, świadomości konieczności życia z nieuleczalnym urazem lub innych ujemnych przeżyć psychicznych. Musi być ona konsekwencją naruszenia dóbr osobistych, a nie majątkowych. Nie jest natomiast wymagane, aby uszczerbek miał charakter trwały.
Między zdarzeniem stanowiącym naruszenie dobra osobistego, a powstałą w jego wyniku szkodą niemajątkową (krzywdą) musi istnieć związek przyczynowy o charakterze adekwatnym, aby mogło zostać przyznane zadośćuczynienie. Oznacza to, że szkoda musi być normalnym następstwem określonego działania, bądź zaniechania. Związek przyczynowy pełni podwójną funkcję: po pierwsze jest przesłanką odpowiedzialności, ale również wyznacza jej granice. Brak związku przyczynowego zawsze wyłącza odpowiedzialność. Rolą oraz istotą związku przyczynowego jako przesłanki roszczenia o zadośćuczynienie jest ocena, czy doznana krzywda może być normalnym skutkiem zdarzenia stanowiącego naruszenie dobra osobistego. Należy również pamiętać, iż zgodnie z art. 6 k.c. „ ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.” Powyższe oznacza, że to na pokrzywdzonym spoczywa obowiązek udowodnienia wystąpienia szkody.
© Copyright 2018 | Kancelaria Adwokacka Mariusz Stelmaszczyk
WROCŁAW
Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu
ul. Rynek 7
50-106 Wrocław
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
kom. 502 879 549
KRAKÓW
Kancelaria Adwokacka w Krakowie
ul. ks.bp. W. Bandurskiego 66 lok.5
31-515 Kraków
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
kom. 502 879 577
WARSZAWA
Kancelaria Adwokacka Mariusz Stelmaszczyk
ul. Rymanowska 5, 02-916 Warszawa
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
tel./fax 22/ 629 00 36
kom. 697 053 659, 502 879 552
KONTAKT
POLECANE LINKI
ŁÓDŹ
Kancelaria Adwokacka w Łodzi
ul. Sienkiewicza 59
90-009 Łódź
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
kom. 502 879 549
GDAŃSK
Kancelaria Adwokacka w Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
80-882 Gdańsk
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
kom. 502 879 549
POZNAŃ
Kancelaria Adwokacka w Poznaniu
ul. Mostowa 27
61-854 Poznań
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
kom. 502 879 549