forum prawne, porady prawne, blog prawny, blog prawniczy, porady prawne, online, poradnik prawny

TAGI

Dołącz do nas na Facebooku

17 kwietnia 2019
Kierowcy, który prowadził samochód po alkoholu grozi utrata prawa jazdy. To na ile zostanie orzeczony zakaz zależy, czy popełnił wykroczenie czy przestępstwo jazdy pod wpływem alkoholu. Czy zakaz prowadzenia pojazdów
05 lutego 2018
Błąd pomiaru alkomatu, służącego do kontroli trzeźwości kierujących, oznacza przewidziany przez producenta alkomatu i akceptowany przez Główny Urząd Miar (GUM) błąd, jaki analizator wydechu może popełniać przy pomiarze stężenia alkoholu
01 lutego 2018
Nietrzeźwy kierowca, wobec którego Sąd orzekł dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, może ubiegać się o skrócenie zakazu poprzez blokadę alkoholową dopiero po upływie co najmniej 10 lat trwania zakazu. Zakaz
29 stycznia 2018
W przepisach Kodeksu karnego wykonawczego ustawodawca nie wskazał w jakim terminie Sąd powinien rozpoznać rozpoznać wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych poprzez blokadę alkoholową z art. 182a k.k.w. Z
26 stycznia 2018
Decyzja Sądu w przedmiocie wydania postanowienia o dalszym wykonywaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową ma charakter fakultatywny. Powyższe wynika z art. 182a k.k.w., który

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Zapewniamy, że adres e-mail, jaki podasz przy wysłaniu pytania lub komentarza do artykułu nie zostanie wyświetlony na stronie. 

 

 

Przywłaszczenie określonej rzeczy ruchomej może stanowić zarówno przestępstwo jak i wykroczenie.

 

Przestępstwo przywłaszczenia opisane zostało w art. 284§1 k.k. i polega na:

  • bezprawnym zabraniu cudzej rzeczy ruchomej lub prawa majątkowego i następnie włączenie ich do swojego majątku. Sprawca przestępstwa postępuje więc z cudzą rzeczą lub prawem, jakby był sam był ich właścicielem. Należy wskazać, że aby doszło do popełnienia przestępstwa, przywłaszczona rzecz musi znajdować się uprzednio w legalnym posiadaniu sprawcy.

 

natomiast

 

Wykroczenie przywłaszczenia zostało wskazane w art. 119 k.w. i polega na:

  • bezprawnym zabraniu cudzej rzeczy ruchomej, której wartość nie przekracza kwoty 500 złotych. Tak samo jak w przypadku przestępstwa, sprawca wykroczenia musi znajdować się w legalnym posiadaniu rzeczy i chcieć włączyć ją do swojego majątku.

 

 

Zadzwoń, aby skonsultować swoją sprawę: 697053659

lub wyślij mail na:

biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

 

Przestępstwo przywłaszczenia może dotyczyć zarówno:

  • cudzej rzeczy ruchomej - tj. każdego przedmiotu, który jest wyodrębniony i ma wartość majątkową np. samochodu,

jak i

  • cudzego prawa majątkowego - prawa, przysługującego wobec rzeczy – tj. zastawu, własności, określonej wierzytelności – najmu, dzierżawy, prawa spadkowego – prawo do spadku, w tym także dokumentu, który stwierdza o istnieniu takiego prawa np. umowy sprzedaży.

 

Natomiast wykroczenie przywłaszczenia dotyczy tylko i wyłącznie cudzej rzeczy ruchomej.

 

W przypadku rzeczy ruchomej - przywłaszczenie stanowi czyn zabroniony, którego charakter zależy od wartości tej rzeczy. Jeżeli wartość rzeczy nie przekracza kwoty 500 zł, to mamy do czynienia wyłącznie z wykroczeniem z art. 119§1 k.w. a nie przestępstwem. Jeżeli wartość rzeczy przekracza wartość 500 zł, bądź jeżeli doszło do przywłaszczenia prawa majątkowego, to w takim wypadku sprawca czynu popełnia przestępstwo z art. 284 k.k.

 

Przykładowo przestępstwo z art. 284§1 k.k. popełnia osoba, która np. wypożycza pojazd mechaniczny o wartości 5000 zł. na określony czas oraz po jego upływie – odmawia jego zwrotu uprawnionemu. Sprawca musi mieć świadomość, że musi zwrócić pojazd. W sytuacji, kiedy sprawca wypożycza jedynie rower o wartości 499 zł, popełnia wykroczenie z art. 119§1 k.w.

 

Poza elementem różniącym przestępstwo od wykroczenia przywłaszczenia, jakim jest forma przedmiotu i jego wartość ekonomiczną, oba zachowania różnią się w zakresie wymiary kary, przewidzianej dla każdego z nich.

 

Sprawcy przestępstwa przywłaszczenia grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat, natomiast sprawcy wykroczenia przywłaszczenia grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

 

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk i Aplikant Adwokacki Szymon Wesling

 

Zadzwoń, aby skonsultować swoją sprawę: 697053659

lub wyślij mail na:

biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

 

 

 

 

12 czerwca 2019

Kiedy przywłaszczenie jest przestępstwem a kiedy wykroczeniem?

© Copyright 2019 | Kancelaria Adwokacka Mariusz Stelmaszczyk

WARSZAWA

 

Kancelaria Adwokacka Mariusz Stelmaszczyk
ul. Nowy Świat 47 lok. 4

00-042 Warszawa
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
kom. 697 053 659

KONTAKT

POLECANE LINKI