forum prawne, porady prawne, blog prawny, blog prawniczy, bezpłatne porady prawne, online, poradnik prawny
POWIĄZANE ARTYKUŁY
Zapewniamy, że adres e-mail, jaki podasz przy wysłaniu pytania lub komentarza do artykułu nie zostanie wyświetlony na stronie.
Ubezpieczenie OC z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego jest ubezpieczeniem obowiązkowym, a co za tym idzie jest ubezpieczeniem powszechnym. Należy podkreślić, że zasady ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego reguluje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 r., zaś zakres odpowiedzialności towarzystwa zawsze będzie taki sam, niezależnie jaki jest to zakład ubezpieczeń.
Kolejno należy dodać, że ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody majątkowe, wyrządzone rolnikowi oraz osobom pozostającym z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub pracującym w jego gospodarstwie. Ponadto, odpowiedzialność ubezpieczyciela nie obejmuje szkody:
Aby ustalić, jaki zakład ubezpieczeń/towarzystwo ubezpieczeń jest odpowiedzialny/e z tytułu ubezpieczenia OC danego rolnika, w pierwszej kolejności informację taką można uzyskać od rolnika, który jest odpowiedzialny z tytułu poniesionej szkody.
Jednakże w przypadku, gdy takiej informacji nie można uzyskać od rolnika, z pomocą powinien przyjść nam KRUS. W zależności z tytułu jakiego ubezpieczenia, obowiązkowego, czy dobrowolnego, rolnik odpowiada, należy złożyć stosowny wniosek o udzielenie informacji, jaki zakład/towarzystwo ubezpieczeń ponosi odpowiedzialność w związku z przedmiotowym gospodarstwem rolnym. Wszystko zależy od praktyki organów KRUS właściwych ze względu na położenie gospodarstwa rolnego.
Więcej informacji w zależności od regionu można uzyskać z Biuletynu Informacji Publicznej KRUS lub w Oddziałach Regionalnych i Placówkach Terenowych KRUS na terenie całej Polski.
Na koniec warto dodać, że podleganie ubezpieczeniu w myśl art. 38 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, opiera się na domniemaniu, iż w przypadku gdy własność lub dzierżawa użytków rolnych przysługuje kilku rolnikom, to uznaje się że każdy z tych rolników uczestniczy w prowadzeniu działalności rolniczej na całej powierzchni gospodarstwa rolnego, tak więc odpowiedzialność danego ubezpieczyciela w wielu przypadkach dotyczy więcej niż jednego rolnika i rozciąga się często na więcej niż jedno gospodarstwo rolne.
© Copyright 2018 | Kancelaria Adwokacka Mariusz Stelmaszczyk
WROCŁAW
Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu
ul. Rynek 7
50-106 Wrocław
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
kom. 502 879 549
KRAKÓW
Kancelaria Adwokacka w Krakowie
ul. ks.bp. W. Bandurskiego 66 lok.5
31-515 Kraków
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
kom. 502 879 577
WARSZAWA
Kancelaria Adwokacka Mariusz Stelmaszczyk
ul. Rymanowska 5, 02-916 Warszawa
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
tel./fax 22/ 629 00 36
kom. 697 053 659, 502 879 552
KONTAKT
POLECANE LINKI
ŁÓDŹ
Kancelaria Adwokacka w Łodzi
ul. Sienkiewicza 59
90-009 Łódź
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
kom. 502 879 549
GDAŃSK
Kancelaria Adwokacka w Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
80-882 Gdańsk
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
kom. 502 879 549
POZNAŃ
Kancelaria Adwokacka w Poznaniu
ul. Mostowa 27
61-854 Poznań
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
kom. 502 879 549