forum prawne, porady prawne, blog prawny, blog prawniczy, porady prawne, online, poradnik prawny

TAGI

Dołącz do nas na Facebooku

17 kwietnia 2019
Kierowcy, który prowadził samochód po alkoholu grozi utrata prawa jazdy. To na ile zostanie orzeczony zakaz zależy, czy popełnił wykroczenie czy przestępstwo jazdy pod wpływem alkoholu. Czy zakaz prowadzenia pojazdów
05 lutego 2018
Błąd pomiaru alkomatu, służącego do kontroli trzeźwości kierujących, oznacza przewidziany przez producenta alkomatu i akceptowany przez Główny Urząd Miar (GUM) błąd, jaki analizator wydechu może popełniać przy pomiarze stężenia alkoholu
01 lutego 2018
Nietrzeźwy kierowca, wobec którego Sąd orzekł dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, może ubiegać się o skrócenie zakazu poprzez blokadę alkoholową dopiero po upływie co najmniej 10 lat trwania zakazu. Zakaz
29 stycznia 2018
W przepisach Kodeksu karnego wykonawczego ustawodawca nie wskazał w jakim terminie Sąd powinien rozpoznać rozpoznać wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych poprzez blokadę alkoholową z art. 182a k.k.w. Z
26 stycznia 2018
Decyzja Sądu w przedmiocie wydania postanowienia o dalszym wykonywaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową ma charakter fakultatywny. Powyższe wynika z art. 182a k.k.w., który

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Zapewniamy, że adres e-mail, jaki podasz przy wysłaniu pytania lub komentarza do artykułu nie zostanie wyświetlony na stronie. 

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowało mnie następujące pytanie czytelniczki poradnika: „Szanowni Państwo, zwracam się z prośbą o pomoc. A mianowicie chcę złożyć pozew o rozwód z wyłącznej winy męża i jednocześnie zażądać alimentów na moją rzecz. Przyznam, że nie wiem ile wynosi wpis od tego pozwu, czy wtedy muszę zapłacić 600,00 złotych – jako opłatę od pozwu o rozwód i dodatkowo 5 % kwoty żądanych alimentów za okres jednego roku? Proszę o odpowiedź. Barbara K.”.

Na wstępie należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych z dnia 28 lipca 2005 roku (Dz.U. Nr 167, poz. 1398 z późn. zm.): „opłatę stałą w kwocie 600 złotych pobiera się od pozwu o rozwód”.

Niniejsza kwota obejmuje jednak rozstrzygnięcia obligatoryjne, które Sąd ma obowiązek zamieścić w wyroku kończącym postępowanie o rozwód, tj. orzeczenie o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków, kontaktach rodziców z dzieckiem, tzw. alimentach na rzecz dziecka, sposobie korzystania z wspólnego mieszkania Stron przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków.

W kręgu wyżej wskazanych elementów obligatoryjnych wyroku kończącego postępowanie w sprawie o rozwód nie odnajdziemy orzeczenia o alimentach na rzecz małżonka. W związku z tym, czy rzeczywiście, tak jak wskazała czytelniczka poradnika, żądając alimentów na rzecz małżonka w pozwie o rozwód musimy uiścić łączną opłatę 600,00 złotych – jako opłatę od pozwu o rozwód i dodatkowo 5 % kwoty żądanych alimentów za okres jednego roku?

Odpowiedź brzmi: NIE. W myśl art. 26 ust. 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych z dnia 28 lipca 2005 roku (Dz.U. Nr 167, poz. 1398 z późn. zm.): w sprawach o rozwód, o separację lub o unieważnienie małżeństwa, w razie zasądzenia alimentów na rzecz małżonka w orzeczeniu kończącym postępowanie w instancji, pobiera się od małżonka zobowiązanego opłatę stosunkową od zasądzonego roszczenia, a w razie nakazania eksmisji jednego z małżonków albo podziału wspólnego majątku pobiera się także opłatę w wysokości przewidzianej od pozwu lub wniosku w takiej sprawie”.

Powyższe oznacza, że składając pozew o rozwód, w którym dodatkowo zażądamy alimentów na naszą rzecz od małżonka musimy dokonać jednej opłaty sądowej w kwocie 600,00 złotych.

 

Natomiast w razie zasądzenia na naszą rzecz alimentów od małżonka w orzeczeniu kończącym postępowanie w instancji, Sąd pobierze nie od nas, a od małżonka zobowiązanego opłatę stosunkową od zasądzonego roszczenia, która wynosi 5% od ustalonej kwoty alimentów za okres jednego roku (przykład: Sąd zasądził alimenty w wysokości 500,00 złotych miesięcznie – opłata sądowa wyniesie 300,00 złotych).

 

W związku z tym, czytelniczka poradnika powinna uiścić opłatę sądową od pozwu o rozwód zawierającego także żądanie zasądzenia alimentów od małżonka w wysokości 600,00 złotych.

 

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk i Aplikant Adwokacki Edyta Gorczyńska-Melion

kontakt: kom. + 48 697 053 659

05 lutego 2019

Ile wynosi opłata od pozwu o rozwód wraz z żądaniem alimentów na rzecz małżonka?

© Copyright 2019 | Kancelaria Adwokacka Mariusz Stelmaszczyk

WARSZAWA

 

Kancelaria Adwokacka Mariusz Stelmaszczyk
ul. Nowy Świat 47 lok. 4

00-042 Warszawa
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
kom. 697 053 659

KONTAKT

POLECANE LINKI