forum prawne, porady prawne, blog prawny, blog prawniczy, bezpłatne porady prawne, online, poradnik prawny
POWIĄZANE ARTYKUŁY
Zapewniamy, że adres e-mail, jaki podasz przy wysłaniu pytania lub komentarza do artykułu nie zostanie wyświetlony na stronie.
W pewnych sytuacjach, np. w przypadku nagłego pogorszenia się sytuacji finansowej oskarżonego lub w przypadku, gdy oskarżony dojdzie do wniosku, że chce walczyć o uniewinnienie od zarzucanych mu czynów, zachodzi konieczność cofnięcia złożonego wcześniej przed organem postępowania przygotowawczego wniosku o zezwolenie na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności. Cofnięcie takiego wniosku jest jednak opatrzone pewnymi terminami wymienionymi w kodeksie karnym skarbowym.
Zgodnie z art. 144 § 1 k.k.s. wniosku nie można cofnąć przez miesiąc od jego złożenia. Jednocześnie, cofnięcie wniosku na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności jest niedopuszczalne w przypadku, gdy wniosek wraz z aktami został już przesłany przez organ prowadzący postępowanie karne do Sądu rozpatrującego sprawę.
Dla przykładu: Jan Kowalski złożył przed Urzędem Skarbowym w dniu 10 lipca wniosek o zezwolenie na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności za przestępstwo skarbowe. Wniosek został zaakceptowany przez Urząd Skarbowy. Następnie okazało się, że jego firma – sklep obuwniczy zaczął przynosić straty. Jan Kowalski ocenił, że zapłata należności Skarbowi Państwa sprawi, że będzie on zmuszony do zamknięcia prowadzonej działalności. Jan Kowalski może cofnąć wniosek dopiero po dniu 10 sierpnia, chyba, że wcześniej Urząd Skarbowy prześle wniosek Jana Kowalskiego do Sądu. W tym wypadku wniosek zostanie rozpatrzony przez Sąd, a Jan Kowalski nie będzie miał możliwości wycofania się ze swojego stanowiska.
Cofnięcie wniosku o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności należy szczegółowo przemyśleć. Jak opisywałem w jednym z poprzednich artykułów skorzystanie z dobrowolnego poddania się odpowiedzialności pozwala na szybkie załatwienie sprawy, a informacja o wyroku skazującym nie figuruje w Krajowym Rejestrze Karnym. Ponowne złożenie wniosku o dobrowolne poddanie się karze jest niedopuszczalne.
Ponadto kwoty pieniędzy, które zostały przekazane przy składaniu wniosku o zezwolenie na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności (należność Skarbu Państwa, która została uszczuplona przestępstwem skarbowym, grzywna), w przypadku cofnięcia tego wniosku, nie są zwracane oskarżonemu lub innemu wpłacającemu. Zgodnie z art. 144 § 3 k.k.s. kwoty te zatrzymuje się na poczet kar lub środków karnych, które mogą zostać orzeczone w wyroku sądowym. Dopiero, gdy Sąd orzeknie konieczność zapłaty niższej grzywny niż zabezpieczona wcześniej kwota, to różnica jest zwracana oskarżonemu lub innej osobie, która dokonała wpłaty.
© Copyright 2018 | Kancelaria Adwokacka Mariusz Stelmaszczyk
WROCŁAW
Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu
ul. Rynek 7
50-106 Wrocław
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
kom. 502 879 549
KRAKÓW
Kancelaria Adwokacka w Krakowie
ul. ks.bp. W. Bandurskiego 66 lok.5
31-515 Kraków
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
kom. 502 879 577
WARSZAWA
Kancelaria Adwokacka Mariusz Stelmaszczyk
ul. Rymanowska 5, 02-916 Warszawa
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
tel./fax 22/ 629 00 36
kom. 697 053 659, 502 879 552
KONTAKT
POLECANE LINKI
ŁÓDŹ
Kancelaria Adwokacka w Łodzi
ul. Sienkiewicza 59
90-009 Łódź
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
kom. 502 879 549
GDAŃSK
Kancelaria Adwokacka w Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
80-882 Gdańsk
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
kom. 502 879 549
POZNAŃ
Kancelaria Adwokacka w Poznaniu
ul. Mostowa 27
61-854 Poznań
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
kom. 502 879 549