forum prawne, porady prawne, blog prawny, blog prawniczy, bezpłatne porady prawne, online, poradnik prawny
POWIĄZANE ARTYKUŁY
Zapewniamy, że adres e-mail, jaki podasz przy wysłaniu pytania lub komentarza do artykułu nie zostanie wyświetlony na stronie.
Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności jest charakterystyczną instytucją prawa karnego skarbowego. Pozwala ona na szybkie i mało dolegliwe dla oskarżonego załatwienie sprawy karnoskarbowej. W „zwykłym” prawie karnym oskarżony nie ma możliwości skorzystania z tego typu rozwiązania.
Z dobrowolnego poddania się odpowiedzialności może skorzystać zarówno sprawca wykroczenia skarbowego, jak i sprawca przestępstwa skarbowego. Ustawodawca wymienia jedynie trzy przypadki, w których wykluczone jest udzielenie zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności. Zostaną one szczegółowo opisane w jednym z kolejnych artykułów.
Aby skorzystać z instytucji dobrowolnego poddania się odpowiedzialności musisz złożyć wniosek o zezwolenie na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności. Taki wniosek należy złożyć jeszcze przed tym, jak organ finansowy prowadzący postępowanie przygotowawcze wyśle akt oskarżenia do Sądu, czyli najlepszym momentem na złożenie takiego wniosku jest przesłuchanie w charakterze podejrzanego o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.
Jeśli Sąd zaakceptuje złożony przez oskarżonego wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności, to sprawa kończy się wyrokiem wydanym na posiedzeniu. W takim wypadku cała sprawa odbywa się na jednym krótkim posiedzeniu, bez przesłuchiwania oskarżonego, świadków i przeprowadzania innych dowodów.
Ustawodawca podkreśla, że posiedzenie celem rozpoznania wniosku powinno zostać wyznaczone „niezwłocznie”. Jednocześnie w Kodeksie karnym skarbowym nie zostało określone, co oznacza ten termin. Z doświadczenia zawodowego wiem, że Sądy takie posiedzenie wyznaczają w ciągu dwóch miesięcy od wpłynięcia wniosku o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności.
Skorzystanie z instytucji dobrowolnego poddania się odpowiedzialności opatrzone jest pewnymi warunkami, które szczegółowo omówię w kolejnym artykule. Mówiąc ogólnie, aby móc skorzystać z dobrodziejstwa tej instytucji należy przyznać się do zarzucanego czynu, zapłacić kwotę, która została uszczuplona przestępstwem skarbowym (jeśli np. jesteś oskarżony o niezapłacenie 10.000 złotych podatku dochodowego, to, aby dobrowolnie poddać się odpowiedzialności musisz tę stratę Skarbu Państwa wyrównać jeszcze przed złożeniem wniosku) oraz dodatkowo uiścić niewielką grzywnę.
Tym, co sprawia, że instytucja dobrowolnego poddania się odpowiedzialności jest korzystna dla oskarżonego jest fakt, że mimo stwierdzenia winy sprawcy przestępstwa skarbowego i nałożenia na niego kary, zgodnie z art. 18 § 2 k.k.s., informacja o prawomocnym wyroku o zezwoleniu na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności nie podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Karnego. Tak więc, mimo prawomocnego wyroku, informacja o skazaniu nie będzie widoczna na karcie karnej skazanego.
Jest to bardzo korzystne z punktu widzenia osoby oskarżonej. Należy bowiem podkreślić, że skazanie za przestępstwo skarbowe w świetle prawa jest równoznaczne ze skazaniem za przestępstwo powszechne, jak kradzież czy jazda samochodem w stanie nietrzeźwości, a informacja o skazaniu widnieje w KRK. Wpis o skazaniu w Krajowym Rejestrze Karnym stoi natomiast często na przeszkodzie w znalezieniu zatrudnienia czy brania udziału w przetargach finansowanych ze środków publicznych.
Jeśli jesteś oskarżonym o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, rozważ skorzystanie z dobrowolnego poddania się odpowiedzialności. Dzięki temu Twoja sprawa ma szanse zakończyć się szybko i możesz uniknąć wpisu o skazaniu w Krajowym Rejestrze Karnym.
© Copyright 2018 | Kancelaria Adwokacka Mariusz Stelmaszczyk
WROCŁAW
Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu
ul. Rynek 7
50-106 Wrocław
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
kom. 502 879 549
KRAKÓW
Kancelaria Adwokacka w Krakowie
ul. ks.bp. W. Bandurskiego 66 lok.5
31-515 Kraków
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
kom. 502 879 577
WARSZAWA
Kancelaria Adwokacka Mariusz Stelmaszczyk
ul. Rymanowska 5, 02-916 Warszawa
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
tel./fax 22/ 629 00 36
kom. 697 053 659, 502 879 552
KONTAKT
POLECANE LINKI
ŁÓDŹ
Kancelaria Adwokacka w Łodzi
ul. Sienkiewicza 59
90-009 Łódź
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
kom. 502 879 549
GDAŃSK
Kancelaria Adwokacka w Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
80-882 Gdańsk
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
kom. 502 879 549
POZNAŃ
Kancelaria Adwokacka w Poznaniu
ul. Mostowa 27
61-854 Poznań
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
kom. 502 879 549